Много шаблонов для WordPress на wordpreso.ru
Вы просматриваете: Главная > Для дітей, Інтер'єр, Корисні поради > Кімната для дитини від народження до шести років

Кімната для дитини від народження до шести років


Коли в будинку з’являється дитина, весь житловий простір починає поступово видозмінюватися і підлаштовуватися під потреби нового жителя. І навіть, якщо ви облаштували окрему дитячу кімнату зі всім необхідним, рано чи пізно дитина позначить свою присутність в кожному куточку будинку. І в міру дорослішання вашого малюка ви будете пристосовувати простір під нього, робити безпечним та зручним – тим самим, створюючи домашню розвиваюче середовище. Крім комфорту і безпеки домашня середовище є тим місцем, де дитина навчається і здобуває досвід, і дуже важливо, щоб вона відповідала віковим потребам дитини, допомагала вирішувати завдання розвитку.

кімната для дитини від народження до года.jpg Джерело фото http://www.howwemontessori.com/how-we-montessori/page/4/

Які найважливіші аспекти організації домашньої розвивального середовища? Для початку краще виділити три вікові групи – від народження до півтора років, від 1,5 до 3 років і від 3 до 6. Але спочатку кілька слів про те, яке значення має правильно організоване середовище.

Читайте також: Як пояснити дитині, що в її кімнаті немає монстрів

Розум дитини, який прийшов у наш світ, як чистий аркуш паперу, але при цьому він володіє дивовижною здатністю – вбирати в себе немов губка величезна кількість інформації з навколишнього середовища. Безсумнівно, все, що оточує малюка в перші роки його життя, має колосальний вплив на формування його особистості, мислення, характеру, звичок. На нас дорослих покладена величезна відповідальність за формування цього нового розуму. Що дитина бачить, чує, відчуває, які правила встановлені у будинку, за яким культурним традиціям живе суспільство тієї країни, в якій він народився – все це навколишнє середовище, що обов’язково вплине на формування майбутньої особистості. І якщо на такі фактори, як традиції суспільства, менталітет, кліматичні умови ми не в силах вплинути, то правильно вибудувати домашнє середовище для дитини ми цілком здатні. Правильної я називаю ту середу, яка відповідає віку дитини, враховує його потреби у розвитку, стимулює процес пізнання, дає свободу вибору і робить дитину самостійним.

По суті, нам просто слід заглянути в кожне приміщення нашого будинку і подумати над тим, як ми можемо пристосувати це простір для нашої дитини, так щоб він якомога швидше навчився робити повсякденні дії самостійно. Зазвичай трирічна дитина вже цілком здатний сам вибрати одяг і одягнутися, налити собі води і допомогти накрити на стіл, підмести підлогу і прибрати на місце свої іграшки, без сторонньої допомоги провести всі гігієнічні процедури вранці і перед сном. І якщо малюк не робить цього, то, швидше за все у нього немає такої можливості – мама все робить набагато швидше, а ще тому, що будинок не пристосований для самостійних дій маленької людини.

Але яку ж радість відчувають діти, коли вони можуть самостійно дотягнутися до крана і помити руки, самі вибирають, що сьогодні вдягти або отримують можливість допомогти мамі на кухні. Домашні справи – це чудові розвиваючі вправи для дитини, а також відмінна школа самообслуговування і самостійності. А чим більше дитина здійснює самостійних дій, тим впевненіше він відчуває себе і тим сильніше стає його бажання пробувати, досліджувати і вивчати.

Від народження до півтора років

Період від стану малорухливого малюка до вже намагається висловлюватися маленького чоловічка – самий дивний і чарівний. За всього лише якихось півтора року дитина вирішує безліч завдань свого розвитку, і в першу чергу це, звичайно ж, завдання великої і дрібної моторики. Іншими словами, дитина вчиться сидіти, повзати, ходити, бігати, а також розвиває і зміцнює моторику рук.

Це той самий час, коли дитина ще не потребує спеціальних дитячих предметах (меблів, іграшках), він переміщається по будинку спочатку на маминих або батькових руках, а потім самостійно вчиться усвідомлювати себе в існуючому просторі. Йому цікаво все, тому що будь-який предмет, будь-який звук, будь-який досвід виявляються чимось новим і незвіданим. Для дітей цього віку немає особливої необхідності вибудовувати спеціальне дитяче простір. Будинок – це цілий світ, дивовижний і хвилюючий. Та найголовнішими вимогами до домашньої середовищі в цьому віці є світло, тепло, спокійна обстановка і порядок. Саме таке оточення сприятиме гармонійному розвитку малюка.

У цей період важливо, щоб нічого не обмежував рухів дитини. Тому, самим безпечним і зручним для маневрів місцем є не манеж, а пол. Чистий підлогу і м’який килимок – це, напевно, найважливіші речі в кімнаті повзаючих малюків. До цього можна додати пару низьких полиць, з яких малюк може брати прості іграшки і прикріплене до стіни дзеркало на рівні очей дитини, з допомогою якого дитина зможе вивчати себе і свої рухи.

кімната для ребенка.jpg
Джерело фото http://www.howwemontessori.com/how-we-montessori/page/4/

Коли малюк почне робити спроби ходити, хорошою опорою йому послужать предмети звичайної меблів. І бажано ніяких ходунків або ще яких-небудь пристосувань – чим більш природною буде середовище навколо дитини, тим швидше він навчиться орієнтуватися в ній.

У малюків до півтора років зовсім немає необхідності у великій кількості іграшок. Обмежуйтеся 3-5, краще періодично міняйте їх, тим самим викликайте інтерес до нових або добре забутим старим. Хай вибачать мене виробники іграшок для малюків, але діти практично не потребують ніяких спеціальних іграшках в цьому віці. Набагато більший інтерес у них викликають предмети вжитку – кухонне начиння, коробки, банки, технічні пристосування – в цьому їм варто надати максимум можливої свободи.

Маленька дитина невпинно досліджує будинок – відкриває ящики та двері, вивчає вміст шаф і полиць. Звичайно, дбаючи про безпеку дитини, варто ставити захисні кріплення на висувні ящики або згвинчувати ручки, але не забувайте все ж залишити пару ящиків для вільного доступу, складайте в них безпечні предмети або іграшки.

Досить велике значення має оформлення стін. Діти дуже уважні до будь-яких змін у просторі та їх зацікавлять великі картинки на стінах, а вам вони послужать хорошу службу, щоб відвернути увагу дитини, коли ви будете, наприклад, переодягати його.

дитяча комната.jpg Фото – Вікторія Виноградова

Від півтора до трьох років

Настає час великої самостійності, а справа закінчиться кризою трьох років, коли бажання «я сам» буде просто зашкалювати. До того ж настав той період, коли малюк вже готовий освоїти процес користування горщиком (що, насправді, своєчасно саме в цьому віці, а ніяк не раніше). Тому велике значення зараз варто приділити ванній кімнаті: у горщика своє місце; в доступі кошик для білизни, куди малюк зможе кидати брудні речі; низько висить рушник; є підставка, щоб дитина могла самостійно діставати до раковини і мити руки; в доступі рідке мило з зручним дозатором, зубна щітка, туалетний папір.

кімната для ребенка.jpgВеличезне значення для розвитку самостійності має правильна організація спального місця дитини. Дуже зручно організувати низьку ліжко для того щоб дитина могла самостійно укладатися в свою постіль і залишати її. Насправді це просто великий матрац, що лежить на підлозі. Крім іншого такий варіант спального місця є самим безпечним.

Саме ж улюблене місце всіх дітей у цьому віці – це, звичайно, кухня. Тут у дитини теж має з’явитися своє місце – це може бути і високий стілець, але краще окремий столик і стільчик, який дитина зможе самостійно накрити і прибрати. Чудово, якщо вам вдасться організувати на кухні невеликий куточок, де будуть знаходитися дитячий посуд, серветки, вода, а також перекус, який може бути доступний дитині протягом дня.

Ще одним знаковим моментом цього вікового етапу є розвиток у дітей почуття порядку. У цей період діти маніакально намагаються розставляти всі предмети з місць, сортують, розкладають. Щоб підтримати це прагнення дитини, перш за все, підтримуйте порядок в будинку самі, а також постарайтеся організувати ігровий простір так, щоб кожна іграшка, кожне розвиваюча допомога мало своє місце, тоді і порядок в кімнаті ви зможете навести без особливих складнощів.

Іграшок і розвиваючих матеріалів з’являється все більше, і для них необхідні полиці або зручні ящики для зберігання. Полиці повинні бути такими, щоб дитина могла легко дістати іграшку і прибрати її на місце.

кімната для ребенка.jpg Фото – Вікторія Виноградова

Добре, якщо вам вдасться організувати доступне дитині простір для зберігання і вибору одягу. Тоді малюк зможе сам вибирати, що йому надіти, навчиться розкладати свої речі, а також одягатися самостійно.

Від трьох до шести

Це той вік, коли у дитини має бути все, що є у дорослих, тільки в мініатюрі. Діти, принаймні, в цьому переконані. Більш того, дітям цікаві практично всі види домашньої діяльності і вони можуть вам стати гарними помічниками, головне тільки надати їм свободу робити це. Обов’язково залучайте дитину до приготування їжі і столу до трапези. Для цього обов’язково обзаведіться безпечним ножем, терткою та іншим кухонним начинням.

безпека на кужне для ребенка.jpg Джерело фото http://www.howwemontessori.com/how-we-montessori/in-the-kitchen/

Завжди в доступі повинні бути зручні дитині совок і щітка, з допомогою яких малюк зможе привести в порядок кухню, якщо раптом щось розсиплеться.

Взагалі добре, якщо дитина завжди буде знати, де в будинку знаходяться серветки або ганчірки, щоб витерти пролите або брудне при необхідності.

Дитина дорослішає, починають формуватися його захоплення. Добре, якщо в будинку знайдеться місце, де дитина зможе побути один – його особистий простір. Невелике затишне місце, обладнане зручним кріслом, поруч може стояти полиця з книгами або дитячими журналами, чудово, якщо поблизу буде знаходитися акваріум. Спостереження за рибами дуже заспокоює.

дитяча кімната для ребенка.jpg Джерело фото http://www.howwemontessori.com/how-we-montessori/2011/07/claytons-family.html

У кімнаті дитини завжди знайдеться місце простого програвача дисків, а також поличці для їх зберігання. Так дитина зможе самостійно включати для себе музику або аудіо казки. Вибираючи іграшки та розвиваючі матеріали для дитини, намагайтеся приділяти велику увагу їх якості. Не варто наповнювати будинок великою кількістю інтерактивних іграшок, краще купувати хороші конструктори, пазли, головоломки, що прослужить вашій дитині довго. Обов’язково повинні бути предмети для рольових ігор, а також просто коробки, пластикові пляшки, відрізи тканин, яким дитина знайде застосування, керуючись своєю фантазією.

У доступі завжди повинні бути книги, а також матеріали для творчості. Велике значення в цьому віці мають ілюстровані енциклопедії, які рано чи пізно почнуть привертати увагу дитини.
І, звичайно, необхідно, щоб все це зберігалося на відкритих і доступних дитині полицях і в ящиках, які легко утримувати в порядку.

Це основні рекомендації щодо організації домашньої середовища від народження до шести років. Дотримуючись ці принципи, ви зможете зробити будинок зручним і комфортним для вашого малюка, а він, у свою чергу, досить скоро здивує вас своєю самостійністю, новими навичками і живим інтересом до пізнання світу.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • Twitter
  • RSS

Leave a Reply